Prada jest moją wierną przyjaciółką, pacjentką i modelką podczas sesji zdjęciowych i warsztatów z pielęgnacji jamy ustnej zwierząt. Jako doktor nauk weterynaryjnych dbam o jej zęby od najmłodszych lat, dlatego może pochwalić się pięknym, zdrowym uśmiechem. Postanowiliśmy, że przygotujemy dla Was DentalVet Q&A /questions and answers/, czyli odpowiedzi na pytania, z jakimi najczęściej spotykam się w codziennej praktyce stomatologicznej. Nasze rozmowy nasączone są dużą dawką humoru, abyście podeszli do tematu wdrożenia higieny jamy ustnej u czworonogów na spokojnie i bez paniki. Niech ten codzienny obowiązek mycia zębów będzie przyjemnością obustronną i pogłębi relacje między Wami i Waszymi ukochanymi pieszczochami!


 

Pierwsza kontrola stomatologiczna. Kiedy i dlaczego tak wcześnie?

czytaj więcej

Pierwszy zabieg stomatologiczny. Jak się do niego przygotować?

czytaj więcej

Czy koty też muszą myć zęby?

czytaj więcej

Jak prawidłowo szczotkować zęby psa/kota?

czytaj więcej

Jak często zwierzaki powinny przychodzić na kontrolę stomatologiczną?

czytaj więcej

Co się stanie, jeśli zwierzak nie będzie dbał o zęby?

czytaj więcej

Pierwsza kontrola stomatologiczna

 

Prada:

Panie Doktorze, Kiedy szczenięta i kocięta powinny zgłosić się na pierwszą kontrolę stomatologiczną?

 

Dr Wąs:

Najlepszy moment to 5-6 tydzień życia.

 

Prada:

Tak wcześnie?!

 

Dr Wąs:

Tak, oczywiście. 5-6 tydzień życia to ważny czas zarówno ze względu na pierwsze szczepienia, (o czym powinien pamiętać każdy opiekun), jak i fakt, że w tym wieku kot i pies mogą już pochwalić się pięknym garniturem zębów mlecznych. Podczas wizyty pokażę opiekunowi, jak powinno się przyzwyczajać małego obywatela do szczotkowania, tak, aby później nic co stomatologiczne nie było nam obce.

 

Prada:

Kiedy powinna być następna wizyta?

 

Dr Wąs:

Kiedy zwierzak osiągnie wiek 5-6 miesięcy warto przyjść na wizytę, abym mógł zweryfikować proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Przy okazji zademonstruję opiekunowi zwierzaka jak powinno wyglądać prawidłowe szczotkowanie zębów, ponieważ z chwilą uzyskania kompletu uzębienia stałego, mycie zębów powinno stać się codziennym obowiązkiem.

 

Prada:

Dziękuję Panie Doktorze za informacje!

 

Dr Wąs:         

Bardzo proszę :)

 

 

 

PRZYBLIŻONY WIEK WYRZYNANIA SIĘ ZĘBÓW

 

Zęby mleczne

Zęby stałe

 

Pies

Kot

Pies

Kot

Siekacze

4-6 tydz.

3-4 tydz.

3-4 mies.

3-4 mies.

Kły

3-5 tydz.

3-4 tydz.

3-4 mies.

3-5 mies.

Przedtrzonowce

5-6 tydz.

5-6 tydz

4-5 mies.

4-5 mies.

Trzonowce

-

-

4-6 mies.

4-6 mies.

 

 

Pierwszy zabieg stomatologiczny

 

Prada:            

Panie Doktorze, muszę się przyznać, że ostatnio niezbyt starannie szczotkowałam zęby. Myślę, że na moich zębach pojawił się kamień! Czy możemy umówić się na zabieg stomatologiczny, abym odzyskała swój piękny, zdrowy uśmiech?

 

Dr Wąs:                     

Droga Praduszko, zanim przeprowadzę zabieg stomatologiczny najpierw konieczna jest konsultacja stomatologiczna, która pozwoli nam na zweryfikowanie Twojego stanu zdrowia. Podczas tej wizyty wykonam badanie kliniczne w zachowanej świadomości ze szczególnym uwzględnieniem badania jamy ustnej, pobiorę Tobie krew i zlecę wykonanie EKG z echo serca. W razie niepokojących wyników skieruję Cię na dodatkowe badania, aby wykluczyć ryzyko pojawienia się powikłań np. po zabiegu stomatologicznym.

 

Prada:

Pobrać krew? Brzmi strasznie!

 

Dr Wąs:

Spokojnie. Wykonam to bardzo delikatnie, nic nie poczujesz, obiecuję! Pamiętaj, że na pobranie krwi musisz zgłosić się na czczo.

 

Prada:

Co to znaczy „na czczo”?

 

Dr Wąs:

To znaczy, że do badania nie powinnaś nic jeść przez 8-10 godzin od ostatniego posiłku. W przeciwnym przypadku wyniki krwi nie będą wiarygodne.

 

Prada:

Rozumiem. I co dalej?

 

Dr Wąs:

Jeśli wszystkie wyniki będą w normie możemy umówić się na zabieg stomatologiczny.

 

Prada:

Czy znów będę musiała być na czczo?

 

Dr Wąs:

Szybko się uczysz! Jestem z Ciebie dumny! Tak, na zabieg zgłaszasz się na czczo (8-10 godzin bez jedzenia). Dodatkowo, na 2-3 godziny przez zabiegiem powinnaś ograniczyć picie wody. Ponieważ każdy zabieg stomatologiczny przeprowadzam w znieczuleniu ogólnym, powinnaś zabrać ze sobą ulubiony kocyk, którym Cię otulę po zabiegu, abyś po przebudzeniu poczuła się „jak w domu” i nie stresowała się niepotrzebnie.

 

Prada:

Od razu mi lepiej! Dziękuję Panie Doktorze!

 

Dr Wąs:

Bardzo proszę :)

Czy koty też powinny myć zęby?

 

Prada:

Panie Doktorze, czy koty też powinny myć zęby?

 

Dr Wąs:

Oczywiście! Zarówno koty, jak i psy powinny myć zęby codziennie, bez wyjątku! Przed upływem 6 miesiąca życia kocięta powinny zakończyć wymianę zębów, miejsce delikatnych cieńszych zębów mlecznych zastępują zęby stałe. Wtedy należy wprowadzić higienę jamy ustnej, ponieważ łatwiej jest przyzwyczaić młodego kotka niż dojrzałego kocura. Fakt jest owszem taki, że szczotkowanie zębów u kotów jest nieco bardziej kłopotliwe niż u psów.

 

Prada:

Dlaczego?

 

Dr Wąs:

Koty mają mniejszą szczękę, wobec czego dostęp do zębów znajdujących się w głębi jamy ustnej jest utrudniony. Poza tym, jak sama dobrze wiesz, koty mają wyjątkowo specyficzną naturę, z którą czasem ciężko wygrać. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych! Odpowiednie nastawienie opiekuna i systematyczne przyzwyczajanie kota do pielęgnacji jamy ustnej może zdziałać cuda. Sam znam kilka kotów, które chętnie poddają się myciu zębów, ponieważ kojarzą ten zabieg z czymś przyjemnym. Cały proces szczotkowania zarówno psów, jak i kotów, omówimy w punkcie: „Jak prawidłowo szczotkować zęby u psa/kota”.

 

Prada:

Dziękuję Panie Doktorze za tę informację!

 

Dr Wąs:

Bardzo proszę :)

 

Jak prawidłowo szczotkować zęby u psa/kota?

 

Prada:

Nie wyobrażam sobie, aby którykolwiek z moich psio-kocich znajomych dał się namówić na szczotkowanie zębów!

 

Dr Wąs:

Prado, uwierz mi, że większość właścicieli myśli dokładnie jak Ty! Szczotkowanie zębów to nie lada wyzwanie! Natomiast jest to czynność należąca do obowiązków opiekuna i należy ją wykonywać codziennie, w ostateczności 2-3 razy w tygodniu (mizerny efekt). Niestety w wielu przypadkach jest ona niepraktykowana. Badania mówią, że 80% psów i 70% kotów powyżej 3 roku życia wykazuje objawy chorób jamy ustnej, a 85% psów powyżej 5 roku życia ma chorobę przyzębia. Dorosłe osobniki są często bardziej oporne na naukę, dlatego najlepiej jest zacząć pracować nad tematem szczotkowania już ze szczeniakiem/kociakiem. Mogę przedstawić Ci moje sprawdzone, wyrobione przez lata praktyk metody, które pozwalają na przyzwyczajenie psa/kota do mycia zębów w każdym wieku.

 

Prada:

Bardzo chętnie poznam te metody!

 

Dr Wąs:

#1 Masuj pyszczek

Zanim nawet pomyślisz o zbliżaniu się do pyszczka psa/kota ze szczoteczką do zębów, musisz najpierw przyzwyczaić go do tego, aby tą część głowy dotykać i dłużej przytrzymywać. Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby masować podbródek, nos, szczękę, czoło, skronie, małżowiny uszne. Kontynuuj tę czynność kilka minut przynajmniej raz dziennie do momentu, aż w pełni zaakceptuje Twój dotyk właśnie w tych częściach ciała i będzie czuł się z tym komfortowo.

 

#2: Masuj zęby i dziąsła

Kiedy pieszczoch już będzie tolerował głaskanie szczęki od zewnątrz, powtarzaj procedurę masowania od wewnątrz. Postaraj się robić to raz dziennie przez kilka minut. Delikatnie masuj zęby i dziąsła. Możesz to robić palcem lub gazikiem. Dla uprzyjemnienia chwili możesz zanurzyć palec/gazik w wodzie po tuńczyku (kot) albo w bulionie mięsnym (pies) jako forma zachęty i wzbudzenia pozytywnych emocji u zwierzaka. Po kilku - kilkunastu razach należy wymienić te roztwory na pastę dla zwierząt. Dlaczego masaż dziąseł jest tak ważny? W znacznym stopniu choroby jamy ustnej zaczynają się od zaczerwienionych, krwawiących dziąseł. Zdrowe dziąsła mają różowy, zdrowy kolor. Masowanie wzmocni je, przyspieszy gojenie i zmniejszy ryzyko problemów z dziąsłami w przyszłości. 

 

#3: Wybierz akcesoria do szczotkowania zębów dedykowane zwierzętom

W lecznicy zakup specjalną szczoteczkę dla zwierząt (dla kota warto wybrać mniejszą szczoteczkę z okrągłą główką). Konieczny jest również zakup pasty do zębów dla zwierząt. Możesz wybrać smak kurczaka, wątróbki czy nawet krewetek! Nigdy nie próbuj myć zębów pupila ludzką pastą do zębów, ponieważ dla futrzaków jest ona toksyczna.

 

#4: Zapoznaj milusińskiego ze smakiem pasty do zębów

Jego nos w ogromnym stopniu wpływa na to, jak odkrywa świat i decyduje, co jest bezpieczne. Przed umieszczeniem szczoteczki z pastą w pysku, pozwól mu najpierw powąchać pastę i szczoteczkę, aby poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Po zatwierdzeniu testu wąchania, pozwól mu polizać pastę, aby zaakceptował smak - zwykle nie ma z tym problemów, ponieważ pasty mają smaki bardzo lubiane przez zwierzęta.

 

#5: Nie stresuj ani siebie ani zwierzaka

Wybierz bezpieczne i ciche miejsce na procedurę szczotkowania zębów, nie spiesz się, bądź czuły i delikatny, aby pupil łączył to doświadczenie z czymś pozytywnym. Staraj się powtarzać procedurę o tej samej porze, najlepiej wieczorem, kiedy zwierzak jest wyciszony. Posadź go na kolanach albo na stole. Nigdy nie zmuszaj go do czegokolwiek. Jeśli nie czuje się dobrze, gdy jego pyszczek jest dotykany, zrezygnuj. (Dotyczy do zwłaszcza kotów - jeśli kot zacznie wysyłać agresywne gesty ciała, odpuść). Jeśli odejdzie, uszanuj to i wróć do tematu dnia następnego.

 

#6: Szczotkuj zęby pupila codziennie!

Szczotkowanie jest najbardziej skuteczne w zapobieganiu chorobom jamy ustnej, jeśli jest ono wykonywane codziennie. Ma to głębszy sens, ponieważ kiedy zwierzak przyzwyczai się co szczotkowania zębów każdego dnia, nie będzie potrzeby wkładać takiego wysiłku na ponowne przyzwyczajanie jak w przypadku kilkudniowej przerwy. Spraw, aby szczotkowanie było przyjemną rutyną, zarówno dla Ciebie, jak i dla czworonoga.

 

#7: Cierpliwości!!

Posadź pupila na kolanach. Umieść jego głowę pod kątem 45 stopni, nigdy wyżej! Naukę mycia zębów zaczynaj od gazy nawiniętej na palec, następnie przejdź do używania specjalnej nakładki na palec. Jeśli będzie już na tyle przyzwyczajony do tych czynności, wprowadź szczoteczkę. Pamiętaj, aby zawsze nawilżyć szczoteczkę przed nałożeniem pasty i włożeniem jej do pyszczka! Szczotkowanie zaczynaj od zewnętrznej

/policzkowej/ części szczęki, wykonując ruchy okrężne, tak, aby usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i pozbyć się płytki nazębnej. Następnie przejdź do części wewnętrznej /podniebiennej/. Tutaj może być problem z kolistością ruchów, ale nie zrażaj się. Zadbaj o to, aby wszystkie zęby zostały wyszczotkowane. Proces oswajania psa/kota do mycia zębów może potrwać kilka miesięcy! Bądź cierpliwa. Efekty zdrowych zębów pupila będą dla Ciebie nagrodą.

 

#8: Nagradzaj psa/kota za postępy i wzorowe zachowanie

Zwierzaki uwielbiają nagrody!! Będą szczęśliwe robić rzeczy, których je nauczysz, jeśli dostaną coś w zamian. To może być smakołyk, jego ulubiony przysmak, gryzak lub nowa zabawka.

 

#9: Odwiedzajcie regularnie weterynarza

Przynajmniej raz na pół roku przyprowadzaj podopiecznego na kontrolę weterynaryjną, podczas której będzie zbadany stan jamy ustnej. W przypadku ras psów małych (niesłusznie określane jako „rasy torebkowe”, „toy breeds”) częstotliwość kontroli należy zwiększyć nawet do 2 razy w ciągu półrocza. Rasy te są bardziej narażone na szybsze odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Wizyta w lecznicy to najlepsza okazja na wykrycie ewentualnej choroby przyzębia i szybkie jej wyleczenie.

 

#10: Nie czekaj, aż będzie za późno

Zanieczyszczenie zębów i choroby dziąseł prowadzą w konsekwencji do przewlekłych chorób układowych, do których należą takie narządy jak: serce, nerki, wątroba. Nie czekaj, aż Twojego przyjaciela dosięgnie milczące cierpienie. Wiele zwierzaków nie wykazuje wyraźnych oznak dyskomfortu, dopóki nie znajdzie się w stanie silnego bólu. Opieka prewencyjna, regularne kontrole i dobra dieta mogą zapewnić, że Twój pieszczoch będzie miał szczęśliwe i długie życie. Bowiem przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej zwierząt wydłuża ich życie o 20%!! Czyż to nie jest najbardziej motywująca do działania wiadomość???

 

Prada:

Owszem! Bardzo!! Dziękuję Panie Doktorze za wyczerpujące informacje. Uciekam! O wszystkim muszę opowiedzieć Kici! Ona chyba nawet nie wie, co to znaczy „szczotkowanie”!

 

Dr. Wąs:

Kicia? Myślałem, że niezbyt za sobą przepadacie…O czymś nie wiem?

 

Prada:

Cóż mogę powiedzieć… Kicia okazała się super kumpelą, z którą można obrabować niejedną szafkę ze smakołykami! Wszystko dzięki naszym ostrym zębom! Warto, żeby o nie zadbała, jeśli dalej mamy zdobywać kolejne smakowite twierdze!

 

Dr.Wąs:

Uznam, że tego nie słyszałem ;)

Jak często zwierzaki powinny przychodzić na kontrolę stomatologiczną?

 

Prada:

Panie Doktorze, Jak często zwierzaki powinny przychodzić na kontrolę stomatologiczną?

 

Dr Wąs:

Jeżeli opiekun nie zauważy niepokojących objawów w pyszczku swojego podopiecznego, zalecam regularne wizyty w lecznicy najlepiej dwa razy do roku. W przypadku ras psów małych (niesłusznie określane jako „rasy torebkowe”, „toy breeds”) częstotliwość kontroli należy zwiększyć nawet do 4 razy w ciągu roku. Rasy te są bardziej narażone na szybsze odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Wizyta w lecznicy to najlepsza okazja na szybkie wykrycie ewentualnych chorób rozwijających się w jamie ustnej zwierzaka.

 

Prada:

Dziękuję Panie Doktorze za informację!

 

Dr Wąs:         

Bardzo proszę :)

 

 

 

Co się stanie, jeśli zwierzak nie będzie dbał o zęby?

 

Prada:

Panie Doktorze, Co się stanie, jeśli zwierzak nie będzie dbał o zęby?

 

Dr Wąs:

Och Prada! Naprawdę chcesz wiedzieć?

 

Prada:

Oczywiście! Podczas zabaw z kolegami w parku zauważyłam, że nie wszystkie psiaki mają ładny, zadbany uśmiech! Chciałabym wiedzieć więcej, żeby ich uświadomić o powadze sytuacji!

 

Dr Wąs:

Masz bardzo duże serce, Prada. Jestem z Ciebie dumny!

 

Prada:

Cieszę się! Może komuś uratuję niejednego zęba? Zatem słucham…

 

Dr Wąs:

W dużym skrócie to wygląda tak: W wyniku braku szczotkowania płytka nazębna gromadząca się na powierzchni zębów przekształca się w kamień nazębny, który doprowadza do zapalenia dziąseł,  następnie do zapalenia przyzębia. Od tego momentu jest bardzo krótka droga do recesji dziąseł, resorpcji kości zębów, powstania ropnia okołowierzchołkowego, przetoki ustno-nosowej, chorób układu oddechowego, układu pokarmowego, układu krążenia i układu moczowego.  Ponadto w badaniach naukowych udowodniono, że u pacjentów z silną infekcją w jamie ustnej może dojść do bakteriemii w czasie gryzienia, czyli zakażenia krwi bakteriami. Zaawansowane zapalenie przyzębia doprowadza również do zmian histopatologicznych w nerkach, wątrobie i mięśniu sercowym. To byłoby na tyle…Zapamiętałaś wszystko?

 

Prada:

Tak! A teraz biegnę do parku, aby o wszystkim opowiedzieć moim kolegom i koleżankom! Być może nie jest jeszcze dla za późno dla ich zębów! Dzięki Panie Doktorze!

 

Dr Wąs:

Bardzo proszę. Powodzenia!